Amphenol Aerospace Operations MS27468E25B43A
MS27468E25B43A picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E25B43A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAMNUT PINS
Datasheet Download
MS27468E25B43A.pdf
Availability of MS27468E25B43A
QUANTITY
MS27468E25B43A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E25B43A
Internal Part NumberEIS-MS27468E25B43A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E25B43A
Related LinksMS27468, MS27468E25B43A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E25B43A Details Description
Related parts for MS27468E25B43A
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX USB FS 3WIRE 12-UCSP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 2.40MM datasheet.pdf