Amphenol Aerospace Operations MS27468T13B4PC
MS27468T13B4PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T13B4PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T13B4PC.pdf
Availability of MS27468T13B4PC
QUANTITY
MS27468T13B4PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T13B4PC
Internal Part NumberEIS-MS27468T13B4PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T13B4PC
Related LinksMS27468, MS27468T13B4PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T13B4PC Details Description
Related parts for MS27468T13B4PC
IC REG LDO 1V 1A SC63 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
VRS M5H 5/8-18X1.125 MSCONN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 20.6VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR 0.1A 48VDC DIN-RAIL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf