Amphenol Aerospace Operations MS27468T15A37S
MS27468T15A37S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15A37S
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15A37S.pdf
Availability of MS27468T15A37S
QUANTITY
MS27468T15A37S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15A37S
Internal Part NumberEIS-MS27468T15A37S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15A37S
Related LinksMS27468, MS27468T15A37S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15A37S Details Description
Related parts for MS27468T15A37S
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V TO92 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN 16PT PNP INPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf