TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T15B18S-LC
MS27468T15B18S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B18S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT
Datasheet Download
MS27468T15B18S-LC.pdf
Availability of MS27468T15B18S-LC
QUANTITY
MS27468T15B18S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B18S-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B18S-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B18S-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T15B18S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T15B18S-LC Details Description
Related parts for MS27468T15B18S-LC
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
15P J-P-TIMER GEH datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
NEMA23 HYBRID STEP BIPOLAR 24V datasheet.pdf