Amphenol Aerospace Operations MS27468T17A26S
MS27468T17A26S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17A26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T17A26S.pdf
Availability of MS27468T17A26S
QUANTITY
MS27468T17A26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17A26S
Internal Part NumberEIS-MS27468T17A26S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17A26S
Related LinksMS27468, MS27468T17A26S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T17A26S Details Description
Related parts for MS27468T17A26S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040N/H2730TR 5" datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf