Amphenol Aerospace Operations MS27468T17F55S
MS27468T17F55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T17F55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T17F55S.pdf
Availability of MS27468T17F55S
QUANTITY
MS27468T17F55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T17F55S
Internal Part NumberEIS-MS27468T17F55S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T17F55S
Related LinksMS27468, MS27468T17F55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T17F55S Details Description
Related parts for MS27468T17F55S
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
Crystal 60.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8VSSOP datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
IC PWM CTLR MOB PHONE CHGR 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 8A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf