TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21B11J
MS27468T21B11J picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B11J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS27468T21B11J.pdf
Availability of MS27468T21B11J
QUANTITY
MS27468T21B11J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B11J
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B11J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B11J
Related LinksMS27468, MS27468T21B11J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21B11J Details Description
Related parts for MS27468T21B11J
RES SMD 64.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf