Souriau Connection Technology MS27468T21B11PA
MS27468T21B11PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21B11PA.pdf
Availability of MS27468T21B11PA
QUANTITY
MS27468T21B11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B11PA
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B11PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B11PA
Related LinksMS27468, MS27468T21B11PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T21B11PA Details Description
Related parts for MS27468T21B11PA
FIXED IND 1NH 300MA 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SMART PWR QUAD HISD PWRSSO24 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CB BTS 12A 20 ASY datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf