Amphenol Aerospace Operations MS27468T21B41BC
MS27468T21B41BC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21B41BC
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
MS27468T21B41BC.pdf
Availability of MS27468T21B41BC
QUANTITY
MS27468T21B41BC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21B41BC
Internal Part NumberEIS-MS27468T21B41BC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21B41BC
Related LinksMS27468, MS27468T21B41BC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T21B41BC Details Description
Related parts for MS27468T21B41BC
PHOTO-INTERRUPTER 3MM SLOT PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 40A TO-268 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 3CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 150V 48TQFP datasheet.pdf