TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F16AB
MS27468T21F16AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F16AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27468T21F16AB.pdf
Availability of MS27468T21F16AB
QUANTITY
MS27468T21F16AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F16AB
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F16AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F16AB
Related LinksMS27468, MS27468T21F16AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F16AB Details Description
Related parts for MS27468T21F16AB
IDC CABLE - MKR40K/MC40F/MPD40K datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 300UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf