TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T21F41HA
MS27468T21F41HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F41HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T21F41HA.pdf
Availability of MS27468T21F41HA
QUANTITY
MS27468T21F41HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F41HA
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F41HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F41HA
Related LinksMS27468, MS27468T21F41HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T21F41HA Details Description
Related parts for MS27468T21F41HA
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO15 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 6V 35MA TSFP-3 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 68K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSEHOLDER datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
8-Channel DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bits IC datasheet.pdf