Amphenol Aerospace Operations MS27468T21F41S
MS27468T21F41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T21F41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T21F41S.pdf
Availability of MS27468T21F41S
QUANTITY
MS27468T21F41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T21F41S
Internal Part NumberEIS-MS27468T21F41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T21F41S
Related LinksMS27468, MS27468T21F41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T21F41S Details Description
Related parts for MS27468T21F41S
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
TAB 1.2 X 0.6 LL datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf