Amphenol Aerospace Operations MS27468T25B29SALC
MS27468T25B29SALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25B29SALC
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
MS27468T25B29SALC.pdf
Availability of MS27468T25B29SALC
QUANTITY
MS27468T25B29SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25B29SALC
Internal Part NumberEIS-MS27468T25B29SALC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25B29SALC
Related LinksMS27468T, MS27468T25B29SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25B29SALC Details Description
Related parts for MS27468T25B29SALC
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC FPGA 654 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
DUAL OUTPUT LCD BIAS 15DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf