Amphenol Aerospace Operations MS27472T16B26P
MS27472T16B26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T16B26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T16B26P.pdf
Availability of MS27472T16B26P
QUANTITY
MS27472T16B26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T16B26P
Internal Part NumberEIS-MS27472T16B26P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T16B26P
Related LinksMS27472, MS27472T16B26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T16B26P Details Description
Related parts for MS27472T16B26P
IC DAC AUDIO 16BIT PCM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS R/A datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 18MA 5VDC datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 22UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
ACF 1.5MM X 10M 0.059"X33' datasheet.pdf