Amphenol Aerospace Operations MS27472T22F55PB
MS27472T22F55PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T22F55PB
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T22F55PB.pdf
Availability of MS27472T22F55PB
QUANTITY
MS27472T22F55PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T22F55PB
Internal Part NumberEIS-MS27472T22F55PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T22F55PB
Related LinksMS27472, MS27472T22F55PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T22F55PB Details Description
Related parts for MS27472T22F55PB
MINIGATOR CLIP/PIN TIP JACK RED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/DSP INT 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 280W datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485/RS422 8SO datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf