Amphenol Aerospace Operations MS27473E14A35PA
MS27473E14A35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14A35PA
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14A35PA.pdf
Availability of MS27473E14A35PA
QUANTITY
MS27473E14A35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14A35PA
Internal Part NumberEIS-MS27473E14A35PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14A35PA
Related LinksMS27473, MS27473E14A35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14A35PA Details Description
Related parts for MS27473E14A35PA
FIXED IND 2.2UH 1.2A 108 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 35MA SOT89-3 datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 3.6A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
TXRX 2.4GHZ 3V/5V TTL 10MW datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf