Amphenol Aerospace Operations MS27473E16F35PA
MS27473E16F35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16F35PA
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E16F35PA.pdf
Availability of MS27473E16F35PA
QUANTITY
MS27473E16F35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16F35PA
Internal Part NumberEIS-MS27473E16F35PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16F35PA
Related LinksMS27473, MS27473E16F35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16F35PA Details Description
Related parts for MS27473E16F35PA
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SOLDER NO-CLEAN 60/40 1/2 LB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 10A 480VAC AC IN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf