Amphenol Aerospace Operations MS27473E18A96SA
MS27473E18A96SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18A96SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E18A96SA.pdf
Availability of MS27473E18A96SA
QUANTITY
MS27473E18A96SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18A96SA
Internal Part NumberEIS-MS27473E18A96SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert18-96
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18A96SA
Related LinksMS27473, MS27473E18A96SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18A96SA Details Description
Related parts for MS27473E18A96SA
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 25HSOP datasheet.pdf
ADAPTER KIT 40 PCS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf