Amphenol Aerospace Operations MS27473E24F35PALC
MS27473E24F35PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E24F35PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS27473E24F35PALC.pdf
Availability of MS27473E24F35PALC
QUANTITY
MS27473E24F35PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E24F35PALC
Internal Part NumberEIS-MS27473E24F35PALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E24F35PALC
Related LinksMS27473E, MS27473E24F35PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E24F35PALC Details Description
Related parts for MS27473E24F35PALC
TAPE ELECTRICAL VINYL 3/4" WHITE datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SC70-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM SOT666 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 21X21X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13.4VC SMA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES 191 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf