Amphenol Aerospace Operations MS27473T12B22PLC
MS27473T12B22PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T12B22PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27473T12B22PLC.pdf
Availability of MS27473T12B22PLC
QUANTITY
MS27473T12B22PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T12B22PLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T12B22PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-22
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22M
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T12B22PLC
Related LinksMS27473T, MS27473T12B22PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T12B22PLC Details Description
Related parts for MS27473T12B22PLC
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSMITTER QUAD 48TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 230V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 90 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 4026 datasheet.pdf