Amphenol Aerospace Operations MS27473T16A26S
MS27473T16A26S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T16A26S
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T16A26S.pdf
Availability of MS27473T16A26S
QUANTITY
MS27473T16A26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T16A26S
Internal Part NumberEIS-MS27473T16A26S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T16A26S
Related LinksMS27473, MS27473T16A26S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T16A26S Details Description
Related parts for MS27473T16A26S
CONN HEADER 9POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI64 184PS .05 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 150MA RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 10V T/H datasheet.pdf