Amphenol Aerospace Operations MS27473T18B11PC
MS27473T18B11PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18B11PC
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T18B11PC.pdf
Availability of MS27473T18B11PC
QUANTITY
MS27473T18B11PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18B11PC
Internal Part NumberEIS-MS27473T18B11PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18B11PC
Related LinksMS27473, MS27473T18B11PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18B11PC Details Description
Related parts for MS27473T18B11PC
FILTER LINE 5MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
ESD JACKET W/SNAPS WHITE 4XL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 7P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf