Amphenol Aerospace Operations MS27473T18B66PA
MS27473T18B66PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18B66PA
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T18B66PA.pdf
Availability of MS27473T18B66PA
QUANTITY
MS27473T18B66PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18B66PA
Internal Part NumberEIS-MS27473T18B66PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18B66PA
Related LinksMS27473, MS27473T18B66PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18B66PA Details Description
Related parts for MS27473T18B66PA
CONN HEADER 8POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB32 M25 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 38.3A 1212-8 datasheet.pdf