Amphenol Aerospace Operations MS27473T18F32S
MS27473T18F32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18F32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18F32S.pdf
Availability of MS27473T18F32S
QUANTITY
MS27473T18F32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18F32S
Internal Part NumberEIS-MS27473T18F32S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18F32S
Related LinksMS27473, MS27473T18F32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18F32S Details Description
Related parts for MS27473T18F32S
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 460 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 84.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 60-210V datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf