Amphenol Aerospace Operations MS27473T18F35PC
MS27473T18F35PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18F35PC
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T18F35PC.pdf
Availability of MS27473T18F35PC
QUANTITY
MS27473T18F35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18F35PC
Internal Part NumberEIS-MS27473T18F35PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18F35PC
Related LinksMS27473, MS27473T18F35PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18F35PC Details Description
Related parts for MS27473T18F35PC
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X10-3/4X1-5/8 datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
MOSFET OMNIFETII 40V 3.5A DPAK datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-16DC PCB 2.9KHZ datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V 10% X5R 0603 datasheet.pdf