Amphenol Aerospace Operations MS27473T20B16S
MS27473T20B16S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20B16S
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T20B16S.pdf
Availability of MS27473T20B16S
QUANTITY
MS27473T20B16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20B16S
Internal Part NumberEIS-MS27473T20B16S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20B16S
Related LinksMS27473, MS27473T20B16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20B16S Details Description
Related parts for MS27473T20B16S
IC CLOCK MULTIPLIER/REGEN 20MLP datasheet.pdf
KIT TRIM POT 3362R SER 14 VALUES datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 86MM datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 2.3A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 34A TO-3P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf