Amphenol Aerospace Operations MS27473T22A55SA
MS27473T22A55SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22A55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T22A55SA.pdf
Availability of MS27473T22A55SA
QUANTITY
MS27473T22A55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22A55SA
Internal Part NumberEIS-MS27473T22A55SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22A55SA
Related LinksMS27473, MS27473T22A55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22A55SA Details Description
Related parts for MS27473T22A55SA
CONN CHAMP RCPT VERT 80 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 25A DIN RAIL datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 600A NF SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
BRIDGE RECT 4A 100V datasheet.pdf