Amphenol Aerospace Operations MS27473T22B21PALC
MS27473T22B21PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22B21PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27473T22B21PALC.pdf
Availability of MS27473T22B21PALC
QUANTITY
MS27473T22B21PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22B21PALC
Internal Part NumberEIS-MS27473T22B21PALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22B21PALC
Related LinksMS27473T, MS27473T22B21PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22B21PALC Details Description
Related parts for MS27473T22B21PALC
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1890MHZ 0805 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 12K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET FABRIC 25.4X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V DO213AA datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf