Amphenol Aerospace Operations MS27473T22B21SD
MS27473T22B21SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22B21SD
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T22B21SD.pdf
Availability of MS27473T22B21SD
QUANTITY
MS27473T22B21SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22B21SD
Internal Part NumberEIS-MS27473T22B21SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22B21SD
Related LinksMS27473, MS27473T22B21SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22B21SD Details Description
Related parts for MS27473T22B21SD
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 48POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BUZZER 48-120VDC/AC 75-85DB PNL datasheet.pdf
RES SMD 10.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SD MNT DUAL SW PNT FLTSW M20 datasheet.pdf
BRIDGE JUMPER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf