Amphenol Aerospace Operations MS27473T24B61PALC
MS27473T24B61PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24B61PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27473T24B61PALC.pdf
Availability of MS27473T24B61PALC
QUANTITY
MS27473T24B61PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24B61PALC
Internal Part NumberEIS-MS27473T24B61PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24B61PALC
Related LinksMS27473T, MS27473T24B61PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24B61PALC Details Description
Related parts for MS27473T24B61PALC
IC VOLT DETECTOR 4.7V SC-82AB datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf