Amphenol Aerospace Operations MS27473T24F29PA
MS27473T24F29PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24F29PA
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T24F29PA.pdf
Availability of MS27473T24F29PA
QUANTITY
MS27473T24F29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24F29PA
Internal Part NumberEIS-MS27473T24F29PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24F29PA
Related LinksMS27473, MS27473T24F29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24F29PA Details Description
Related parts for MS27473T24F29PA
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC SENSOR SIGNAL COND 20SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
4.7UF 160V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf