Amphenol Aerospace Operations MS27473T24F2PC
MS27473T24F2PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24F2PC
Brief Description
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T24F2PC.pdf
Availability of MS27473T24F2PC
QUANTITY
MS27473T24F2PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24F2PC
Internal Part NumberEIS-MS27473T24F2PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert24-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24F2PC
Related LinksMS27473, MS27473T24F2PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24F2PC Details Description
Related parts for MS27473T24F2PC
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC AXIAL datasheet.pdf
RES 35.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf