Amphenol Aerospace Operations MS27474E10B99PA
MS27474E10B99PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E10B99PA
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474E10B99PA.pdf
Availability of MS27474E10B99PA
QUANTITY
MS27474E10B99PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E10B99PA
Internal Part NumberEIS-MS27474E10B99PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert10-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E10B99PA
Related LinksMS27474, MS27474E10B99PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E10B99PA Details Description
Related parts for MS27474E10B99PA
IC REG LDO 12V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 14MM CUSTOM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf