Amphenol Aerospace Operations MS27474E18B11SBLC
MS27474E18B11SBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E18B11SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS27474E18B11SBLC.pdf
Availability of MS27474E18B11SBLC
QUANTITY
MS27474E18B11SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E18B11SBLC
Internal Part NumberEIS-MS27474E18B11SBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E18B11SBLC
Related LinksMS27474E, MS27474E18B11SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E18B11SBLC Details Description
Related parts for MS27474E18B11SBLC
LED XLAMP COOL WHITE 6350K 2SMD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS CC 0.3" datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A 75-264VAC datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 8 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf