Amphenol Aerospace Operations MS27474E22A55SA
MS27474E22A55SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E22A55SA
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474E22A55SA.pdf
Availability of MS27474E22A55SA
QUANTITY
MS27474E22A55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E22A55SA
Internal Part NumberEIS-MS27474E22A55SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E22A55SA
Related LinksMS27474, MS27474E22A55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E22A55SA Details Description
Related parts for MS27474E22A55SA
IDC CABLE - MSD26K/MC26M/X datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 96POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf
20UF 160V 9.5X32 105C AXI datasheet.pdf