Amphenol Aerospace Operations MS27474E24F29S
MS27474E24F29S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E24F29S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474E24F29S.pdf
Availability of MS27474E24F29S
QUANTITY
MS27474E24F29S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E24F29S
Internal Part NumberEIS-MS27474E24F29S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E24F29S
Related LinksMS27474, MS27474E24F29S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E24F29S Details Description
Related parts for MS27474E24F29S
SENSOR 0.3PSID 4V DUAL datasheet.pdf