Amphenol Aerospace Operations MS27474E24F4P
MS27474E24F4P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E24F4P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474E24F4P.pdf
Availability of MS27474E24F4P
QUANTITY
MS27474E24F4P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E24F4P
Internal Part NumberEIS-MS27474E24F4P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert24-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E24F4P
Related LinksMS2747, MS27474E24F4P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E24F4P Details Description
Related parts for MS27474E24F4P
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 154POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
025-0850-000 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf