Amphenol Aerospace Operations MS27474P16B26S
MS27474P16B26S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474P16B26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474P16B26S.pdf
Availability of MS27474P16B26S
QUANTITY
MS27474P16B26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474P16B26S
Internal Part NumberEIS-MS27474P16B26S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474P16B26S
Related LinksMS27474, MS27474P16B26S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474P16B26S Details Description
Related parts for MS27474P16B26S
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB datasheet.pdf
ICL 22 OHM 15% 2.5A 5MM datasheet.pdf
LED 5700K WHITE CHIP ON BOARD datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL .100" GOLD datasheet.pdf