Amphenol Aerospace Operations MS27474T18F28P
MS27474T18F28P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T18F28P
Brief Description
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T18F28P.pdf
Availability of MS27474T18F28P
QUANTITY
MS27474T18F28P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T18F28P
Internal Part NumberEIS-MS27474T18F28P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T18F28P
Related LinksMS27474, MS27474T18F28P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T18F28P Details Description
Related parts for MS27474T18F28P
IC FPGA 260 I/O 456FBGA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO214AB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH QFN64 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 7-H-5 08 P26 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf