Amphenol Aerospace Operations MS27474T20A41SA
MS27474T20A41SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T20A41SA
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T20A41SA.pdf
Availability of MS27474T20A41SA
QUANTITY
MS27474T20A41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T20A41SA
Internal Part NumberEIS-MS27474T20A41SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T20A41SA
Related LinksMS27474, MS27474T20A41SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T20A41SA Details Description
Related parts for MS27474T20A41SA
JUMPER-H1503TR/A2015B/X 3" datasheet.pdf
IC SCAN-TEST-DEV/TXRX 64-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE AUTO 1A 32VDC BLADE datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 100KHZ 8TDFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf