Amphenol Aerospace Operations MS27474T24B61SA
MS27474T24B61SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T24B61SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T24B61SA.pdf
Availability of MS27474T24B61SA
QUANTITY
MS27474T24B61SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T24B61SA
Internal Part NumberEIS-MS27474T24B61SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T24B61SA
Related LinksMS27474, MS27474T24B61SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T24B61SA Details Description
Related parts for MS27474T24B61SA
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3GN/50 AR UC datasheet.pdf
IC PMU PROGR MULTIFUNCTION 40LLP datasheet.pdf
LED RED 700MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN BNC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf