Amphenol Aerospace Operations MS27484E18B11PA
MS27484E18B11PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E18B11PA
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E18B11PA.pdf
Availability of MS27484E18B11PA
QUANTITY
MS27484E18B11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E18B11PA
Internal Part NumberEIS-MS27484E18B11PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E18B11PA
Related LinksMS27484, MS27484E18B11PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E18B11PA Details Description
Related parts for MS27484E18B11PA
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
IC AMP CLASS B OUTPUT DBS23 datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 15A 150V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FILTER LC ARRAY 10PF 6.3V SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 35A 400VAC 250VDC datasheet.pdf