Amphenol Aerospace Operations MS27484E20A39S
MS27484E20A39S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E20A39S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484E20A39S.pdf
Availability of MS27484E20A39S
QUANTITY
MS27484E20A39S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E20A39S
Internal Part NumberEIS-MS27484E20A39S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E20A39S
Related LinksMS27484, MS27484E20A39S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E20A39S Details Description
Related parts for MS27484E20A39S
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf