Amphenol Aerospace Operations MS27484P22A35P
MS27484P22A35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484P22A35P
Brief Description
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484P22A35P.pdf
Availability of MS27484P22A35P
QUANTITY
MS27484P22A35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484P22A35P
Internal Part NumberEIS-MS27484P22A35P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484P22A35P
Related LinksMS27484, MS27484P22A35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484P22A35P Details Description
Related parts for MS27484P22A35P
CONN PLUG 10POS MINI UNIV-MATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS VL SERIES datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA SMD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 45ppm 6pF 100 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 12' NM NM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf