Amphenol Aerospace Operations MS27496E15B18PC
MS27496E15B18PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27496E15B18PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27496E15B18PC.pdf
Availability of MS27496E15B18PC
QUANTITY
MS27496E15B18PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27496E15B18PC
Internal Part NumberEIS-MS27496E15B18PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27496E15B18PC
Related LinksMS27496, MS27496E15B18PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27496E15B18PC Details Description
Related parts for MS27496E15B18PC
PROCESSOR MODULE PIC16F818,819 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 4POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
POT 1K OHM 3W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CABLE STR 3POS MALE-FEMALE 3' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 645MA 235 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf