| Internal Part Number | EIS-SN74F299NSRG4 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Shift Registers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Shift Register | |
| Output Type | Tri-State | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Function | Universal | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |