Amphenol Aerospace Operations MS27497E10B35SDLC
MS27497E10B35SDLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E10B35SDLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27497E10B35SDLC.pdf
Availability of MS27497E10B35SDLC
QUANTITY
MS27497E10B35SDLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E10B35SDLC
Internal Part NumberEIS-MS27497E10B35SDLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E10B35SDLC
Related LinksMS27497E, MS27497E10B35SDLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E10B35SDLC Details Description
Related parts for MS27497E10B35SDLC
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO204AL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1600W datasheet.pdf
SI-FP-R1A-D1A-D1C datasheet.pdf
OSC MEMS 62.500MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
220UF 10V 5X11 datasheet.pdf
DC-DC CONV RAILWAY 8W SGL OUT datasheet.pdf