Amphenol Aerospace Operations MS27497E20F41SA
MS27497E20F41SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E20F41SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497E20F41SA.pdf
Availability of MS27497E20F41SA
QUANTITY
MS27497E20F41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E20F41SA
Internal Part NumberEIS-MS27497E20F41SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E20F41SA
Related LinksMS27497, MS27497E20F41SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E20F41SA Details Description
Related parts for MS27497E20F41SA
CAP MICA 330PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 100V TO-92 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
IC PLL CMOS LOGIC W/VCO HS 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN FPC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8WSON datasheet.pdf