Amphenol Aerospace Operations MS27499E10F5PA
MS27499E10F5PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E10F5PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E10F5PA.pdf
Availability of MS27499E10F5PA
QUANTITY
MS27499E10F5PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E10F5PA
Internal Part NumberEIS-MS27499E10F5PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50碌in (1.27碌m)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65掳C ~ 200掳C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E10F5PA
Related LinksMS27499, MS27499E10F5PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E10F5PA Details Description
Related parts for MS27499E10F5PA
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .064".115"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 25.59"L X 25.59"W datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf