Amphenol Aerospace Operations MS27499E22A55P
MS27499E22A55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E22A55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E22A55P.pdf
Availability of MS27499E22A55P
QUANTITY
MS27499E22A55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E22A55P
Internal Part NumberEIS-MS27499E22A55P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E22A55P
Related LinksMS27499, MS27499E22A55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E22A55P Details Description
Related parts for MS27499E22A55P
IC RCVR HS DIFF 2.5/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.5A TO-220SIS datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.15A 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.1A 140 MOHM SMD datasheet.pdf